‘Škoda’ gatavo budžeta sedanu ‘Slavia’

Čehijas autoražotājs “Škoda” publicējis fotogrāfiju ar vizuāli maskētu jaunu modeli – budžeta klases sedanu “Slavia”. Nosaukums dots par godu velosipēdiem, kurus 19. gadsimta beigās ražoja “Škoda” dibinātāji Vaclavs Laurins un Vaclavs Klements.

Četrdurvju automobiļa pamatā izmantota vienkāršota “Volkswagen” (VW) koncerna modulārā platforma “MQB-A0”. Ņemot vērā, ka automobilis paredzēts jaunattīstības valstu tirgiem, vēl līdz šī gada beigām “Škoda Slavia” debitēs Indijā.

“Škoda Slavia” būs pieejama ar 115 ZS jaudīgu viena litra benzīna dzinēju, kā arī 150 ZS jaudīgo 1,5 litru benzīna motoru. Bāzes dzinējam būs pieejama vai nu sešpakāpju manuālā vai automātiskā pārnesumkārba, bet jaudīgākajam – tikai septiņpakāpju automātiskā “DSG”.

Čehu mazcenas sedana kopgarums ir 4,5 metri – šajā parametrā tas ir salīdzināms ar “VW Virtus”, kas ir “Polo” sedana alternatīva jaunattīstības valstu tirgos.

Indijas tirgū “Slavia” aizstās novecojušo “Rapid” modeli, kas tur ir pieejams vēl no 2011. gada, bet par tā galvenajiem konkurentiem kļūs ne tika iepriekšminētais “VW Virtus”, bet arī “Honda City” un “Hyundai Verna”.

Andra Dambja radīto elektrisko mikroautobusu varēs apskatīt izstādē ‘Auto 2019’ Ķīpsalā

No 12. līdz 14. aprīlim izstādē “Auto 2019” e-mobilitātes ekspozīcijā interesenti varēs apskatīt Latvijā radītu elektrisko pilsētas mikroautobusu “OPP”, kura pārbūvi ir veikusi Andra Dambja inženieru komanda.

Abreviatūras OPP atšifrējums ir “opportunity” – iespēja. “eMobility” izgatavo 100% elektriskas piedziņas mikroautobusus, kam par pamatu jeb “donoru” izvēlēts “Mercedes-Benz Sprinter” mikroautobuss. “OPP” ir paredzēts 20 pasažieriem, un ar vienu uzlādi var nobraukt 100 km.

Izmantojot unikālos Japānā ražotos akumulatorus, mikroautobusu var uzlādēt ļoti īsā laikā – lai baterijas uzlādētu 20 km braucienam, ir nepieciešamas tikai piecas minūtes.

Mikroautobusu var uzlādēt ar pantogrāfu – ierīci, kas atrodas uz transportlīdzekļa jumta un ir paredzēta elektriskās enerģijas pievadei. Turklāt pantogrāfs dod iespēju uzlādi veikt ātri, vadītājam pat neizkāpjot no mikroautobusa. Uzlādēt to var arī ar vadu un kontaktdakšu.

Pārvietojoties ar e-mikroautobusu, sajūtas līdzinās braukšanai trolejbusā – minimāla skaņa, vienmērīgs uzrāviens un arī bremzēšana, jo šoferim nav jāpārslēdz ātrumi.

Mikroautobusa pārbūvi ir veikusi Andra Dambja inženieru komanda, kas ir radījusi “OSCar eO” automašīnu. Tā bija pirmā pašbūvētā elektriskā automašīna, kas 2012. gadā veiksmīgi startēja Dakaras rallijreidā. Savukārt 2015. gadā jaunzēlandiešu pilots Rīss Millens ar Dambja komandas konstruēto elektrisko sacīkšu auto “eO PP03” uzvarēja Paikspīkas absolūtajā vērtējumā.

Latvijā ražotais e-mikroautobuss OPP visas trīs izstādes dienas būs apskatāms e-mobilitātes ekspozīcijā, ko organizē “Bezizmešu mobilitātes atbalsta biedrība” (BIMAB).

Elektroauto izstādē varēs apskatīt ne tikai hallē “Jauni auto”, bet pirmo reizi arī “Auto Exotica”.

“Latvijas e-auto kluba” ekspozīcijā interesentiem būs iespēja aprunāties un konsultēties ar elektromobiļu īpašniekiem: kā izvēlēties jaunu vai lietotu e-auto, kādas ir e-auto priekšrocības un ierobežojumi un kāda ir e-auto lietošanas pieredze Latvijā.

Kā ziņots, no 12. līdz 14. aprīlim izstādē “Auto 2019” varēs iepazīties ar aktuālākajiem automodeļiem, komerctransportu, profesionālo tehniku un aprīkojumu, iespaidīgiem tūninga šedevriem, kā arī citiem jaunumiem autoindustrijā.

Izstādi “Auto” organizē Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība “BT 1”.


Ērts krēsls viennozīmīgi ir neatņemama sastāvdaļa ofisā. Ja sēžot jāpavada vairākas stundas, pārliecinies, vai ofisa krēsls ir pietiekami ērts. Sekojot “Houzz” ieteikumiem, ofisa krēslam vajadzētu būt ar ritentiņiem, atzveltni, rokturiem un regulējamu augstumu.

Jau šonedēļ jaudīgi sacīkšu auto, tūnings un hotrodi – ‘Auto Exotica’ Ķīpsalā

Jau šajā nedēļas nogalē, no 12. līdz 14. aprīlim, izstādē “Auto 2019” notiks lielākais autotūninga šovs Austrumeiropā – “Auto Exotica”, kas apmeklētājus priecēs ar krāšņākajiem tūninga un sacīkšu auto no Eiropas un Skandināvijas, kā arī vietējo autoklubu vasaras sezonai sagatavotiem spēkratiem. “Auto Exotica” šogad svin 20 gadu jubileju.

No Somijas uz “Auto Exotica” Ķīpsalā būs ieradušies vieni no pasaulē labākajiem hotrodu būvētājiem “Heath Garage Hot Rod Circus”. Šis somu uzņēmums ir guvis plašu atzinību pasaules mērogā, piemēram, 2016. gadā viens no viņu hotrodiem izsolē Teksasā tika pārdots par 140 tūkstošiem ASV dolāru. Šobrīd šī ģimenes uzņēmuma pazīstamākais projekts ir spilgti zaļas krāsas hotrods uz 1930. gada “Ford Model A” bāzes. Tvaikpanks (Steam Punk) stila hotrods ir aprīkots ar V8 motoru un sešiem karburatoriem.

Louraideri izstādē būs ieradušies no Zviedrijas. Ņemot vērā, ka “Volvo” ir pašmāju marka, zviedri būs sarūpējuši divus unikālus louraiderus uz klasiskā 200. sērijas modeļa bāzes: viens būs divu durvju sedans, bet otrs – viscaur oranžs kabriolets. Savukārt no zviedru tūninga projektiem uz amerikāņu klasisko auto bāzes būs 1957. gada divdurvju “Chevrolet Bel Air”, kā arī 70. gadu divdurvju “Lincoln Continental” ar iebūvētu mobilo bāru tajā.

Plaši pārstāvēts “Auto Exotica” būs Lietuvas V8 automobiļu klubs, kur starp dažādiem “Chevrolet”, “Cadillac” un citiem amerikāņu klasiskajiem spēkratiem būs arī hotrodi kā uz vieglo, tā arī kravas automobiļu bāzes.

Kā vienmēr ar īpašiem spēkratiem izstādes apmeklētājus priecēs ekskluzīvo automobiļu tirdzniecības, restaurācijas un pārbūves uzņēmums “Lucky Thirteen”, kurš šogad eksponēs tikko tirdzniecībā nonākušo BMW luksusa kupeju – jaunās 8. sērijas modeli, kam blakus dizaina un tehnoloģiju attīstības salīdzinājumam būs novietots pirmās paaudzes 8. sērijas spēkrats, ko ražoja 90. gados. Savukārt no jaunākajiem “Lucky Thirteen” pārbūves projektiem apmeklētājiem tiks atrādīts “VW Transporter” mikroautobuss, kura interjers pārveidots grezna limuzīna stilā.

No sacīkšu automobiļiem ievērojamākais būs “Lamborghini Huracán Super Trofeo”, ar kuru latviešu autošosejas komanda “Flash Racing” piedalīsies Ziemeļeiropas sešu stundu izturības čempionātā. Šāds sacīkšu superauto ir aprīkots ar 620 zirgspēku jaudīgu V10 motoru, kas šim 1270 kilogramu spēkratam nodrošina svara un jaudas attiecību kā motociklam – divi kilogrami uz zirgspēku.

“Auto Exotica” pirmizrādi piedzīvos Baltijas drifta čempiona Ērika Ulasa šī gada drifta sezonai sagatavotais vairāk nekā 900 zirgspēku jaudīgais sacīkšu automobilis uz BMW 3. sērijas (E46) bāzes. Ērika automašīna šoziem ir piedzīvojusi vairākus uzlabojumus – tehnoloģiskus jauninājumus un jaunu automašīnas aizmuguri no kompozītmateriāla.

Tie apmeklētāji, kuri vēlēsies paši iejusties pie jaudīga auto stūres, varēs izmēģināt savus spēkus “RA Events” sarūpētajā sacīkšu simulatorā, ar kuru notiks braukšana “Dirt Rally 2.0” datorspēlē. Šogad pirmo reizi Latvijā norisināsies e-autosporta čempionāts (EGP), kura uzvarētājam būs iespēja izbraukt ar īstu sacīkšu automašīnu.

Arī šogad autotūninga šovam “Auto Exotica” Ķīpsalā tiek būvēta atsevišķa, trešā halle. Tikmēr “Auto 2019” izstādes hallē “Jauni auto” varēs apskatīt jaunākos auto modeļus un komerctransportu, bet hallē “Auto mehānika” varēs iepazīties ar aktuālāko nozares piedāvājumu, sākot no rezerves daļām un beidzot ar industriālo tehniku.

Nitišs par sezonas sākumu: karsti būs gan trasē, gan mašīnā

FIA pasaules rallijkrosa čempionāta 2019. gada sezona sāksies 5. un 6. aprīlī ar pirmajām sacīkstēm jaunuzbūvētajā Abū Dabī rallijkrosa trasē, kas nu veido daļa no “Yas Marina Formula 1” kompleksa. Jēkabpilietis Reinis Nitišs, kurš pirmajās sacensībās startēs ar GRX komandas sagatavotu “Hyundai i20 Supercar”, prognozē, ka “karsti” būs ne tikai trasē, bet arī vārda vistiešākajā nozīmē mašīnā.

“Ir patiess prieks atgriezties “Wolrd RX” apritē. Šobrīd grūti iedomāties par Abū Dabī vēl iespaidīgāku vietu, kur sarīkot čempionāta pirmo posmu. Sezona iesāksies ļoti karsti – gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Lai gan sacensības norisināsies vēlā pēcpusdienā, svelme tik un tā būs liels izaicinājums – paredzams, ka gaisa temperatūra pēc Celsija skalas pārsniegs 30 grādu atzīmi, bet mašīnā tā varētu būt jau ap 50-60 grādiem. Katrs brauciens paņems ļoti daudz enerģijas,” prognozē Reinis Nitišs, kurš nesen piedalījās arī Abū Dabī trases atklāšanas ceremonijā.

“Es paredzu arī nokaitētus notikumus trasē, jo visiem pilotiem šie ir jauni apstākļi un katrs mēģinās iesākt sezonu ar labu rezultātu. Komandā esam trīs braucēji un mums tas palīdzēs pēc iespējas ātrāk adaptēties trasei un pielāgot auto regulējumus,” bilst Nitišs.

“Šie ir bijuši gari ziemas mēneši, kuru laikā komanda ir strādājusi bez atpūtas, lai uzlabotu mašīnu sniegumu. Esam apmierināti ar sasniegto, taču patieso bildi redzēsim tikai pēc pirmajām Abū Dabī kvalifikācijas kārtām. Visi trīs komandas braucēji ir ļoti motivēti un gatavi spraigām cīņām trasē,” norāda GRX komandas vadītājs Markuss Gronholms.

Vjetnamā sākusies F-1 trases būvniecība

Vjetnamas galvaspilsētā Hanojā trešdien oficiāli sākusies Pirmās formulas (F-1) trases celtniecība.

Trases inaugurācijā trešdien piedalījās arī Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) prezidents Žans Tods, kurš turklāt paudis pārsteigumu, ka Vjetnama vēlas uzņemt F-1 sacensības, jo šajā valstī pārāk bieži nenotiek starptautiskas autosacīkstes.

“Tomēr es ticu, ka Vjetnamā tiks aizvadītas veiksmīgas F-1 sacīkstes,” cerību pauda Tods.

Plānots, ka F-1 sacensības Vjetnamā debitēs nākamā gada aprīlī, bet trases garums būs nedaudz vairāk par 5,5 kilometriem, tai vijoties pa Hanojas pilsētas ielām, tomēr atsevišķas apļa daļas vēl ir jāizbūvē.

Trasi izstrādājuši pazīstamā vācieša Hermaņa Tilkes pārstāvji. Viņš izveidojis vairākas F-1 trases.

Čempionāta rīkotāji vēlmi organizēt sacensības Vjetnamā pamato ar ideju iekarot šī reģiona tirgu un paplašināt savu fanu bāzi. Vienošanās par F-1 sacensību norisi šajā valstī esot panākta uz desmit gadiem.

Baltijas drifta sezonas atklāšanā uz starta arī dāmas, turklāt katrā klasē

Dalībnieku sastāvi Baltijas drifta sezonas atklāšanai, kura norisināsies 27.aprīlī, kļūst aizraujošāki, un jaunas reģistrācijas tiek saņemtas katru dienu. Šobrīd lielajai Baltijas sezonas atklāšanai jau pieteikušies 95 sportisti no četrām valstīm. Latviešiem pievienosies arī ārvalstu sportisti, jo sacensību ietvaros notiks arī Lietuvas un Igaunijas čempionāta posmi.

Pirmo reizi Latvijas driftā dalību startam katrā no klasēm ir pieteikušas sieviešu kārtas drifta braucējas. 27.aprīlī uz starta redzēsim sieviešu kārtas pārstāvi gan Street, gan Proam, gan PRO klasē.

PRO drifta pilote no Somijas, Krise Ālto, Biķerniekos brauks pirmo reizi. Viņa ir apmeklējusi sacensības, braucot līdzi savam komandas biedram Juham Poitalakso, kurš ir viens no Drift Masters Eiropas drifta čempionāta braucējiem. Jau kopš bērnības Krises ikdiena pagāja saskarē ar dažādiem sporta veidiem, pati nodarbojās ar jāšanas sportu, sākumā hobijs bija arī moto braukšana, tomēr drifts pārņēma Krises sirdi. Vairākus gadus sekojot līdzi driftam, komandas biedra gaitām un draugu drifta gaitām, Krise sāka sapņot par savu drifta automašīnu. Diemžēl 2011. gadā viņa smagi savainojās jāšanas treniņā, un bija nepieciešama ļoti ilga un smaga rehabilitācija, bet tas bija sava veida grūdiens beidzot sākt piepildīt savus sapņus. Pēc atlabšanas Krise nolēma pārdot savu zirgu un iegādāties drifta automašīnu – Toyota Soarer, un 2012. gadā viņa bija pirmā drifta braucēja-sieviete Somijā. Kopš 2012. gada Krise aktīvi, finanšu robežās, piedalījās dažāda veida sacensībās, 2012. gadā tika iegūta 2.vieta FDP Prostreet sērijā Somijā un 1.vieta FDO Street sērijā Somijā. 2013. gadā Krise turpināja startēt klasē Prostreet (jeb PROAM klase Latvijā), kur arī izcīnīja 2.vietu. 2014.gadā Krise izcīnīja 1.vietu “NEZ ladies drift league” sacensībās, kuras norisinājās Igaunijā. 2016. gadā Igaunijas sezonas superfinālā viņa ieņēma 4. vietu. 2017. un 2018. gadu Krise aizvadīja vairāk aktīvi trenējoties, nevis braucot sacensībās, trenējoties gan ziemā, gan vasarā, apmeklējot starptautiskas sacensības kopā ar savu komandu Power2Drift Team Finland un meklējot sponsorus startam PRO klases sacensībās. Organizatoriem ir liels prieks, ka tieši Biķerniekos Krise atklās savu 2019.gada sezonu driftā, stājoties pretī Baltijas Pro drifta braucējiem. Braucēja Biķerniekos startēs ar savu Toyota Soarer 2JZ GE. Kā viņa gatavojas sezonas atklāšanai, var sekot līdzi sportistes Facebook vietnē Finnish driftgirl.

Proam klasē uz starta izies lietuviešu braucēja Deimante Radzevičute. Deimante 2018.gada sezonā brauca Latvijas drifta kausa proam klases pilno sezonu, izrādot pietiekoši spēcīgu konkurenci Latvijas proam sportistiem. Deimante ir ļoti stabila drifta braucēja, un viņas lielākais mērķis ir šīs sezonas beigās ir pāriet uz Pro klasi.

Arī Street klasē ir saņemts pieteikums no lietuviešu braucējas, kurai šī būs pirmā sezona, un savu sezonu vēlas sākt tieši Biķerniekos, “Baltijas drifta sezonas atklāšanā”, kur Street klases braucēji sacensības aizvadīs Spīdveja stadionā.

Jau pēc nepilnām trim nedēļām Biķernieku trasē uz starta stāsies tūkstošiem zirgspēku, jo 27. aprīlī tieši Rīgā norisināsies vērienīgā Baltijas drifta sezonas atklāšana. Bez jaunā, apvienotā Latvijas-Igaunijas PRO drifta čempionāta sezonu ieskandinās arī Baltijas PRO ieskaite un Latvijas, Igaunijas un Lietuvas drifta kausa Street un ProAm klases. Sacensības paralēli notiks Biķernieku galvenajā drifta trasē, konfigurācijā #rigababy un Spīdveja stadionā. Vairāk informācijas www.driftlatvia.com

Baumanis ‘World RX’ sezonas ievadā haotiskā finālā izcīna piekto vietu

Latvijas rallijkrosa pilots Jānis Baumanis no “STARD” komandas sestdien pasaules rallijkrosa čempionāta (“World RX”) sezonas pirmajā posmā Abū Dabī iekļuva finālā, kurā haotiskā cīņā ierindojās piektajā vietā. Savukārt Nitišs pusfinālā piedzīvoja avāriju un sacensības noslēdza 12. pozīcijā.

Svētdien vispirms risinājās noslēdzošie kvalifikācijas braucieni. Trešajā kvalifikācijā Baumanim izdevās starts, un viņš pēc starta ierindojās otrajā vietā aiz Kevina Hansena, bet sīkas kļūdas braucienā viņam šo vietu neļāva nosargāt, un Kristians Žābo latvieti apsteidza. Savukārt Nitišs trešajā kvalifikācijā piedzīvoja sadursmi ar Antonu Marklundu, līdz ar to viņš finišu sasniedza ievērojami lēnāk.

Trešās kvalifikācijas kopvērtējumā Baumanis, tāpat kā savā braucienā, bija trešajā vietā, bet Nitišs ieņēma tikai 15. vietu. Trešajā kvalifikācijā iespaidīgu sadursmi piedzīvoja Timmijs Hansens un Andreass Bakerūds, kuri pēc šīs avārijas nevarēja turpināt sacensības pusfinālā. Hansena auto bija nopietni drošības karkasa bojājumi, bet Bakerūdu tiesneši nepielaida pusfinālam.

Ceturtajā kvalifikācijā Baumanis atkal veiksmīgi startēja, atkal brauca aiz Kevina Hansena, taču šoreiz viņš spēja nosargāt otro pozīciju. Savukārt Nitišs savā braucienā nefinišēja, jo viņam bija problēmas auto elektroniku.

Ceturtās kvalifikācijas kopvērtējumā Baumanis bija ceturtajā vietā, bet Nitišs palika bez rezultāta un bija 15. pozīcijā.

Pēc četrām kārtām kvalifikācijā līderis bija Kevins Hansens, kurš iekrāja 183 punktus. Otrais ar 157 punktiem bija Nitiša komandas biedrs soms Niklass Gronholms, kam sekoja vācietis Timo Šeiders un Baumanis, kuri iekrāja attiecīgi 156 un 154 punktus. Baumanim šī bija viena no veiksmīgākajām kvalifikācijām viņa karjerā. Nitišs ar 127 punktiem sākotnēji bija 14. vietā, bet viņš pusfinālā iekļuva pēc Hansena un Bakerūda nestartēšanas.

Nitišs startēja pirmajā pusfinālā, kur sacentās ar Kevinu Hansenu, Timo Šeideru, Antonu Marklundu, Timuru Timerzjanovu un Laiemu Doranu. Nitišs no pēdējās starta pozīcijas braucienu uzsāka veiksmīgi un iesaistījās cīņā par vietu labāko trijniekā. Otrajā pagriezienā latvieti Marklunds iestūma trases līkuma augtajā apmalē, un viņš uzlidoja augstu gaisā, uzkrita virsū konkurenta mašīnai, un guva mašīnas balstiekārtas bojājumus. Līdz ar to Nitišs sacensības noslēdza 12. pozīcijā.

Baumanis savā pusfinālā startēja no pirmās rindas, un blakus viņam bija Gronholms. Latvietis startēja veiksmīgi un brauciena sākumā ierindojās pirmajā pozīcijā. Baumanis pēdējā aplī iebrauka džokera aplī, zaudēja savu līderpozīciju Gronholmam un finišu sasniedza otrajā vietā. Trešo vietu šajā braucienā ieguva Žābo.

Līdz ar to finālā Baumanis startēja no otrās rindas aiz Kevina Hansena un Gronholma, bet blakus bija Šeiders. No trešās rindas braucienu sāka Žābo un Dorans. Baumanim starts neizdevās, un viņš pirmajā līkumā iebrauca tikai sestajā vietā. Haotiskā braucienā Baumanis spēja divas pozīcijas atgūt, finišējot ceturtajā vietā. Pēc sacensībām tiesneši Baumani sodīja par Žābo apdzīšanu ārpus trases un nobīdīja viņu uz piekto vietu.

Savukārt Gronholms ar diezgan “netīru” manevru apdzina Hansenu un sākotnēji finišēja pirmajā vietā, bet Hansens palika otrais. Arī šo epizodi tiesneši izskatīja, un piesprieda Gronholmam trīs sekunžu sodu par sadursmi, kā rezultātā viņš tika atbīdīts uz otro vietu, bet Hansens kļuva par uzvarētāju. Savukārt trešais bija Dorans.

Pasaules čempionāta kopvērtējumā pēc pirmā posma līderis ar 30 punktiem ir Kevins Hansens, 26 punktus ieguva Gronholms, bet Baumanis šajā posmā izcīnīja 20 punktus, kas dod trešo vietu.

Kā atsvaidzināt savu auto un motociklu pēc ziemas perioda

“Pirms pavasara sezonas mēs iesakām kārtīgi pārbaudīt motociklus, jo ir ļoti bīstami tā vienkārši uzkāpt uz sava dzelzs rumaka un braukt bez apskates. Savukārt, ja mēs runājam par automašīnām, tad svarīgi ir atbrīvoties no ziemā uzkrātajiem nelabvēlīgajiem reaģentiem un parūpēties gan par salonu, gan virsbūvi,” norāda Leonīds Pavlovs “Inchcape Motors Latvia” pēcpārdošanas nodaļas vadītājs.

Parūpējies par auto salona un virsbūves apkopi

“Pēc ziemas vispirms ir nepieciešams kārtīgi nomazgāt automašīnas virsbūvi, iztīrīt salonu, nomazgāt motoru, proti, uztaisīt tā saucamo “SPA procedūru”. Ziemas sezonā tiek lietots daudz bīstamu reaģentu, un auto tiek bojāts ar sāli un citām ķīmiskām vielām,” uzsver Leonīds Pavlovs.

Lai sāls “nesaēstu” auto detaļas, kas ar laiku var izraisīt nopietnus bojājumus un defektus, vislabāk no tā atbrīvoties, izskalojot auto ar augstspiediena ūdens šļūteni, pārvietojamu zāles laistītāju vai dodoties uz automazgātavu.

Pēc ziemas jebkurā gadījumā auto salonā ir sakrājies liels mitrums, tādēļ būtu nepieciešams salonu kārtīgi izžāvēt un atkarībā no salona faktūras to iztīrīt un apstrādāt.

Lai mašīna no ārpuses izskatītos kā jauna, vēlams uzklāt īpašu nano vai keramisko pārklājumu, apstrādāt krāsu vai nopulēt automašīnu atkarībā no auto virsbūves stāvokļa.

Kam jāpievērš uzmanība, pārbaudot auto tehniskās daļas

Auto mazgāšanu ir ieteicams apvienot ar servisa apmeklējumu, proti, apskatīt automašīnu arī tehniski. Svarīgi ir pārbaudīt ritošo daļu, gaismas, kā strādā logu slotas, kā tās tīra stiklus. Pārbaudīt visus šķidrumus, tajā skaitā nomainīt eļļu un eļļas filtru atkarībā no tā, cik intensīvi mašīna ir lietota. Kā arī īpaši pēc ziemas tiek rekomendēts pārbaudīt akumulatoru, vai tā novietojums un savienojumi ir droši, kā arī vai nav rūsas pazīmes.

Laikā no 1. maija līdz 1. oktobrim aizliegts braukt ar transportlīdzekļiem, kam ir riepas ar radzēm. Kā arī no 1. marta ir atļauts ziemas riepas mainīt pret vasaras riepām, taču ziemas riepas pret vasaras riepām ieteicams mainīt, ja gaisa vidējā temperatūra ir aptuveni +5 vai pat +7 grādi.

Kā “atziemot” motociklu

Sagatavojot motociklu vasaras sezonai, būtiska ir akumulatora pārbaude un tā uzlāde, ja tas ir nepieciešams. Motociklam jābūt viegli iedarbināmam. Atkarībā no tā, kur motocikls visu ziemu ir glabājies, to vajadzētu kosmētiski nomazgāt, iztīrīt, pārbaudīt, vai neparādās kādi rūsas pleķi un vai strādā visi agregāti.

“Mēs iesakām sezonas sākumā nomainīt visus šķidrumus – visupirms motoreļļu. Jāpārbauda gaisa filtri un kārtīgi jāapskata ritošā daļa, lai pārliecinātos, kā strādā bremzes, bremžu sistēma un sajūgs,” norāda Pavlovs.

Pievilcīga temperatūra pirmajam pavasara izbraucienam ar motociklu ir virs +10 grādiem.

Jaunās F-1 sezonas priekšvakarā negaidīti miris sacīkšu direktors Vaitings

Vien dažas dienas pirms jaunās Pirmās formulas (F-1) pasaules čempionāta sezonas pirmā posma miris sacīkšu direktors Čārlijs Vaitings.

Jaunā F-1 sezona sāksies šajā nedēļas nogalē Austrālijā, un Vaitings 66 gadu vecumā aizsaulē devās tieši Melburnā – vien dienu pirms tam, kad viņam būtu jāpārrauga pirmā treniņsesija. Kā nāves iemesli tiek minēti plaušu embolija vai asins receklis.

Brits bija ļoti ieredzēta F-1 čempionāta personība, kurš par sacīkšu direktoru strādāja jau kopš 1997. gada.

“Mani pārņēma milzīgas skumjas, kad uzzināju pa Vaitinga došanos aizsaulē,” sacīja Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) prezidents Žans Tods. “Pazinu Čārliju ilgus gadus – viņš bija lielisks sacīkšu direktors, svarīgs un neatkārtojams personāžs F-1 čempionātā, kurš iemiesoja šī fantastiskā sporta ētiku un garu.”

“F-1 ir zaudējusi uzticamu draugu un harizmātisku cilvēku,” pauda Tods.

Vaitings F-1 čempionātā ienāca jau 1977. gadā, kad strādāja “Hesketh” un “Brabham” komandās, esot šīs vienības galvenais mehāniķis arī 1981. un 1983. gadā, kad čempiontitulu izcīnīja Nelsons Pikē. Pēcāk brits jau kļuva par inženieri, bet 1988. gadā viņš pievienojās FIA.

Savukārt Vaitinga sacīkšu direktora pienākumos ietilpa trašu pārraudzība, formulu drošība un dažādu procedūru, tostarp pašu sacensību, uzraudzīšana.

‘Porsche’ prezentējis miljonu vērtu sportisko auto ‘935’

Par godu vēsturiskajam motorsporta sarīkojumam “Rennsport Reunion”, kas notiek “Laguna Seca” trasē Kalifornijā, “Porsche” iepazīstinājis ar jauno “935”. Pavisam tiks saražoti tikai 77 šie 700 ZS sacīkšu auto ar leģendārajam “Porsche 935/78” līdzīgo virsbūvi.

Klubu sporta pasākumiem un privātiem treniņiem domātā sacīkšu auto tehnoloģijas pamatā ir augstas veiktspējas sporta auto “911 GT2 RS”. Tāpat kā vēsturiskajam priekšgājējam, lielāko daļu virsbūves aizstāj vai papildina oglekļa šķiedru kompozīta detaļas (CFRP). Ar slaido plūdlīniju aizmuguri “935” garums sasniedz 4,87 metrus. Ekskluzīvā klubu sporta sacīkšu auto platums ir 2,03 metri.

Iespaidīgā aerodinamika ir izstrādāta pilnīgi no jauna un godina “Porsche 935/78” – Lemānas sacīkšu auto, ko iegarenās formas, masīvo plūsmviržu un baltās pamatkrāsas dēļ līdzjutēji bija iedēvējuši par Mobiju Diku. Izteiksmīgās riteņu arku ventilācijas atveres priekšējos plūsmviržos, kādas ir arī sērijveida “GT3” “Porsche 911 GT3 R”, palielina piespiedējspēku pie priekšējās ass. 1 909 milimetrus garais un 400 milimetrus platais aizmugures spārns piešķir aerodinamisko līdzsvaru.

Daudzas ārējās detaļas atgādina par uzvarētājiem no uzņēmuma autosacīkšu vēstures: aerodinamiski noapaļoto disku prototips ir “935/78”, savukārt LED aizmugurējās gaismas aizmugures spārna galu plātnēs ir aizgūtas no sacīkšu automobiļa “919 Hybrid LMP1”. Sānu spoguļi ir cēlušies no pašreizējā Lemānas uzvarētāja “911 RSR”, bet atklātajiem titāna izpūtējiem par paraugu ir ņemts 1968. gada “Porsche 908”.

Šīs atsauces turpinās arī pilota kabīnē. Pārnesumu pārslēga sviras apaļais rokturis ir veidots no laminēta koka un atsauc atmiņā “917”, “909 Bergspyder”, sporta superauto “Carrera GT” un līdzīgus sacīkšu automobiļus. Oglekļa šķiedru stūre un krāsu displejs aiz tās ir ņemts no jaunā “911 GT3 R” modeļa. Masīvais drošības karkass apvienojumā ar sacīkšu kausveida sēdekli un sešpunktu drošības jostu sniedz maksimālu drošību. Pēc izvēles papildus ir pieejams otrs sēdeklis blakussēdētājam. Gaisa kondicionēšana nodrošina optimālu salona dzesēšanu.

Jauno “935” darbina vismodernākais 3,8 litru sešcilindru divturbīnu motors, kas ir ļoti līdzīgs augstas veiktspējas standarta motoram, ko uzstāda ceļu satiksmei atļautajos “911 GT2 RS”.

Jauda uz aizmugurē novietoto motoru tiek pārnesta, izmantojot septiņpakāpju “Porsche Doppelkupplung” (PDK) ar pārnesumkārbas cieto balstiekārtu uz 310 milimetrus platās aizmugurējās ass. Tāpat kā “911” ceļu satiksmei paredzētajos “GT” modeļos vadītājs pārslēdz pārnesumus ar pārslēgšanas lāpstiņām, kas ērti izvietotas uz stūres.

Tāpat kā ceļu satiksmei atļautajam “911 GT2 RS”, arī 1 380 kilogramus smagajam “935” ir uzstādīta PSM (“Porsche” stabilitātes pārvaldība), kas ietver vilces vadību un bremžu pretbloķēšanas sistēmu (ABS). Atkarībā no braukšanas apstākļiem ar tā dēvēto plānu slēdzi šīs palīgsistēmas var atsevišķi regulēt vai pilnīgi izslēgt.

Jauno “Porsche 935” tagad var pasūtīt par cenu, sākot no 701 948 eiro plus valstī piemērojamais PVN. Pircēji saņems automobiļus no 2019. gada jūnija ekskluzīvos piegādes sarīkojumos.