Kā atsvaidzināt savu auto un motociklu pēc ziemas perioda

“Pirms pavasara sezonas mēs iesakām kārtīgi pārbaudīt motociklus, jo ir ļoti bīstami tā vienkārši uzkāpt uz sava dzelzs rumaka un braukt bez apskates. Savukārt, ja mēs runājam par automašīnām, tad svarīgi ir atbrīvoties no ziemā uzkrātajiem nelabvēlīgajiem reaģentiem un parūpēties gan par salonu, gan virsbūvi,” norāda Leonīds Pavlovs “Inchcape Motors Latvia” pēcpārdošanas nodaļas vadītājs.

Parūpējies par auto salona un virsbūves apkopi

“Pēc ziemas vispirms ir nepieciešams kārtīgi nomazgāt automašīnas virsbūvi, iztīrīt salonu, nomazgāt motoru, proti, uztaisīt tā saucamo “SPA procedūru”. Ziemas sezonā tiek lietots daudz bīstamu reaģentu, un auto tiek bojāts ar sāli un citām ķīmiskām vielām,” uzsver Leonīds Pavlovs.

Lai sāls “nesaēstu” auto detaļas, kas ar laiku var izraisīt nopietnus bojājumus un defektus, vislabāk no tā atbrīvoties, izskalojot auto ar augstspiediena ūdens šļūteni, pārvietojamu zāles laistītāju vai dodoties uz automazgātavu.

Pēc ziemas jebkurā gadījumā auto salonā ir sakrājies liels mitrums, tādēļ būtu nepieciešams salonu kārtīgi izžāvēt un atkarībā no salona faktūras to iztīrīt un apstrādāt.

Lai mašīna no ārpuses izskatītos kā jauna, vēlams uzklāt īpašu nano vai keramisko pārklājumu, apstrādāt krāsu vai nopulēt automašīnu atkarībā no auto virsbūves stāvokļa.

Kam jāpievērš uzmanība, pārbaudot auto tehniskās daļas

Auto mazgāšanu ir ieteicams apvienot ar servisa apmeklējumu, proti, apskatīt automašīnu arī tehniski. Svarīgi ir pārbaudīt ritošo daļu, gaismas, kā strādā logu slotas, kā tās tīra stiklus. Pārbaudīt visus šķidrumus, tajā skaitā nomainīt eļļu un eļļas filtru atkarībā no tā, cik intensīvi mašīna ir lietota. Kā arī īpaši pēc ziemas tiek rekomendēts pārbaudīt akumulatoru, vai tā novietojums un savienojumi ir droši, kā arī vai nav rūsas pazīmes.

Laikā no 1. maija līdz 1. oktobrim aizliegts braukt ar transportlīdzekļiem, kam ir riepas ar radzēm. Kā arī no 1. marta ir atļauts ziemas riepas mainīt pret vasaras riepām, taču ziemas riepas pret vasaras riepām ieteicams mainīt, ja gaisa vidējā temperatūra ir aptuveni +5 vai pat +7 grādi.

Kā “atziemot” motociklu

Sagatavojot motociklu vasaras sezonai, būtiska ir akumulatora pārbaude un tā uzlāde, ja tas ir nepieciešams. Motociklam jābūt viegli iedarbināmam. Atkarībā no tā, kur motocikls visu ziemu ir glabājies, to vajadzētu kosmētiski nomazgāt, iztīrīt, pārbaudīt, vai neparādās kādi rūsas pleķi un vai strādā visi agregāti.

“Mēs iesakām sezonas sākumā nomainīt visus šķidrumus – visupirms motoreļļu. Jāpārbauda gaisa filtri un kārtīgi jāapskata ritošā daļa, lai pārliecinātos, kā strādā bremzes, bremžu sistēma un sajūgs,” norāda Pavlovs.

Pievilcīga temperatūra pirmajam pavasara izbraucienam ar motociklu ir virs +10 grādiem.

Jaunās F-1 sezonas priekšvakarā negaidīti miris sacīkšu direktors Vaitings

Vien dažas dienas pirms jaunās Pirmās formulas (F-1) pasaules čempionāta sezonas pirmā posma miris sacīkšu direktors Čārlijs Vaitings.

Jaunā F-1 sezona sāksies šajā nedēļas nogalē Austrālijā, un Vaitings 66 gadu vecumā aizsaulē devās tieši Melburnā – vien dienu pirms tam, kad viņam būtu jāpārrauga pirmā treniņsesija. Kā nāves iemesli tiek minēti plaušu embolija vai asins receklis.

Brits bija ļoti ieredzēta F-1 čempionāta personība, kurš par sacīkšu direktoru strādāja jau kopš 1997. gada.

“Mani pārņēma milzīgas skumjas, kad uzzināju pa Vaitinga došanos aizsaulē,” sacīja Starptautiskās Automobiļu federācijas (FIA) prezidents Žans Tods. “Pazinu Čārliju ilgus gadus – viņš bija lielisks sacīkšu direktors, svarīgs un neatkārtojams personāžs F-1 čempionātā, kurš iemiesoja šī fantastiskā sporta ētiku un garu.”

“F-1 ir zaudējusi uzticamu draugu un harizmātisku cilvēku,” pauda Tods.

Vaitings F-1 čempionātā ienāca jau 1977. gadā, kad strādāja “Hesketh” un “Brabham” komandās, esot šīs vienības galvenais mehāniķis arī 1981. un 1983. gadā, kad čempiontitulu izcīnīja Nelsons Pikē. Pēcāk brits jau kļuva par inženieri, bet 1988. gadā viņš pievienojās FIA.

Savukārt Vaitinga sacīkšu direktora pienākumos ietilpa trašu pārraudzība, formulu drošība un dažādu procedūru, tostarp pašu sacensību, uzraudzīšana.

‘Porsche’ prezentējis miljonu vērtu sportisko auto ‘935’

Par godu vēsturiskajam motorsporta sarīkojumam “Rennsport Reunion”, kas notiek “Laguna Seca” trasē Kalifornijā, “Porsche” iepazīstinājis ar jauno “935”. Pavisam tiks saražoti tikai 77 šie 700 ZS sacīkšu auto ar leģendārajam “Porsche 935/78” līdzīgo virsbūvi.

Klubu sporta pasākumiem un privātiem treniņiem domātā sacīkšu auto tehnoloģijas pamatā ir augstas veiktspējas sporta auto “911 GT2 RS”. Tāpat kā vēsturiskajam priekšgājējam, lielāko daļu virsbūves aizstāj vai papildina oglekļa šķiedru kompozīta detaļas (CFRP). Ar slaido plūdlīniju aizmuguri “935” garums sasniedz 4,87 metrus. Ekskluzīvā klubu sporta sacīkšu auto platums ir 2,03 metri.

Iespaidīgā aerodinamika ir izstrādāta pilnīgi no jauna un godina “Porsche 935/78” – Lemānas sacīkšu auto, ko iegarenās formas, masīvo plūsmviržu un baltās pamatkrāsas dēļ līdzjutēji bija iedēvējuši par Mobiju Diku. Izteiksmīgās riteņu arku ventilācijas atveres priekšējos plūsmviržos, kādas ir arī sērijveida “GT3” “Porsche 911 GT3 R”, palielina piespiedējspēku pie priekšējās ass. 1 909 milimetrus garais un 400 milimetrus platais aizmugures spārns piešķir aerodinamisko līdzsvaru.

Daudzas ārējās detaļas atgādina par uzvarētājiem no uzņēmuma autosacīkšu vēstures: aerodinamiski noapaļoto disku prototips ir “935/78”, savukārt LED aizmugurējās gaismas aizmugures spārna galu plātnēs ir aizgūtas no sacīkšu automobiļa “919 Hybrid LMP1”. Sānu spoguļi ir cēlušies no pašreizējā Lemānas uzvarētāja “911 RSR”, bet atklātajiem titāna izpūtējiem par paraugu ir ņemts 1968. gada “Porsche 908”.

Šīs atsauces turpinās arī pilota kabīnē. Pārnesumu pārslēga sviras apaļais rokturis ir veidots no laminēta koka un atsauc atmiņā “917”, “909 Bergspyder”, sporta superauto “Carrera GT” un līdzīgus sacīkšu automobiļus. Oglekļa šķiedru stūre un krāsu displejs aiz tās ir ņemts no jaunā “911 GT3 R” modeļa. Masīvais drošības karkass apvienojumā ar sacīkšu kausveida sēdekli un sešpunktu drošības jostu sniedz maksimālu drošību. Pēc izvēles papildus ir pieejams otrs sēdeklis blakussēdētājam. Gaisa kondicionēšana nodrošina optimālu salona dzesēšanu.

Jauno “935” darbina vismodernākais 3,8 litru sešcilindru divturbīnu motors, kas ir ļoti līdzīgs augstas veiktspējas standarta motoram, ko uzstāda ceļu satiksmei atļautajos “911 GT2 RS”.

Jauda uz aizmugurē novietoto motoru tiek pārnesta, izmantojot septiņpakāpju “Porsche Doppelkupplung” (PDK) ar pārnesumkārbas cieto balstiekārtu uz 310 milimetrus platās aizmugurējās ass. Tāpat kā “911” ceļu satiksmei paredzētajos “GT” modeļos vadītājs pārslēdz pārnesumus ar pārslēgšanas lāpstiņām, kas ērti izvietotas uz stūres.

Tāpat kā ceļu satiksmei atļautajam “911 GT2 RS”, arī 1 380 kilogramus smagajam “935” ir uzstādīta PSM (“Porsche” stabilitātes pārvaldība), kas ietver vilces vadību un bremžu pretbloķēšanas sistēmu (ABS). Atkarībā no braukšanas apstākļiem ar tā dēvēto plānu slēdzi šīs palīgsistēmas var atsevišķi regulēt vai pilnīgi izslēgt.

Jauno “Porsche 935” tagad var pasūtīt par cenu, sākot no 701 948 eiro plus valstī piemērojamais PVN. Pircēji saņems automobiļus no 2019. gada jūnija ekskluzīvos piegādes sarīkojumos.

CSDD plāno iegādāties autosporta sacīkšu simulatoru

Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) plāno iegādāties autosporta sacīkšu simulatoru, liecina CSDD publicētā informācija.

Iepirkuma mērķis ir iegādāties autosporta sacīkšu simulatoru (autosporta trenažieri) autosportistu treniņiem, kā arī braukšanas apmācībai, simulējot reālo vidi dažādos laika apstākļos autosacīkšu trasē, tajā skaitā Biķernieku kompleksās sporta bāzes trasē.

Simulatora konstrukcijai jābūt uz metāla pamatnes ar pārvietošanas riteņiem. Trenažierim jābūt kabīnes konstrukcijai ar stūres stiprinājumu, ātrumpārslēga stiprinājumu, kustīgai pamatnei pedāļu stiprināšanai ar regulēšanas iespējām un skaļruņu stiprinājumu.

Tāpat simulatoram jābūt aprīkotam ar LCD displeju braucēja kabīnē, standarta pārnesumu kārbas automašīnas salona pārslēdzējmehānismu, braucēja krēsla kustīgo daļu stiprinājuma komplektu, arī ralijkrosa-rallija automašīnas sacīkšu stūri, šosejas sacīkšu automašīnas stūri ar ātrumu pārslēgšanas lāpstiņām un slēdžiem uz stūres.

Iepirkuma specifikācijā arī atzīmēts, ka simulatoram jābūt aprīkotam ar licencētu operētājsistēmu “Windows 10 Professional”, licencētām sacīkšu simulatora spēlēm “Asseto Corsa”, “rFactor2”, “Race Room”, “iRacing”, “Dirt Rally”, “Dirt 4”.

Simulatora vadības darba vietai ir jābūt aprīkotai ar darba virsmu trīs metru garumā ar iebūvētiem pieciem datoru monitoriem, no kuriem uz trīs monitoriem tiek rādītas stimulatora pamatattēls, bet atlikušajiem diviem – telemetrijas dati, kā arī ar austiņu un mikrofonu palīdzību jānodrošina sakari starp braucēju un stimulatora vadītāju.

Autosporta simulatoram, tajā skaitā mehāniskiem mezgliem ir jānodrošina garantijas termiņš 12 mēneši no pieņemšanas-nodošanas akta parakstīšanas brīža.

Pretendentam ir jānodrošina darbinieku apmācība darbam ar autosporta simulatoru. Autosporta simulatora piegāde un uzstādīšana pasūtītāja norādītajās telpās ne vēlāk kā trīs mēnešus no līguma noslēgšanas.

Pretendentiem piedāvājums jāiesniedz līdz 2018. gada 21. maijam plkst. 10. Pieteikumi tiek pieņemti tikai elektroniski, izmantojot Elektronisko iepirkumu sistēmas e-konkursu apakšsistēmu.

Sesks pirms Kosrikas rallija: ātrumposmu garums būs liels izaicinājums

“LMT Autosporta Akadēmijas” rallija ekipāža Mārtiņš Sesks un Krišjānis Caune šonedēļ startēs FIA pasaules junioru rallija čempionāta otrajā posmā, kas norisināsies Francijā, Korsikas salā, un ekipāžas pilots neslēpj, ka viņa pieredze uz asfalta seguma nav liela, taču viņam vienmēr paticis braukt pa šādiem ceļiem.

“Tour de Corse” jeb 10 000 pagriezienu rallijs norisināsies no 28. līdz 31. martam. Sacensību laikā ekipāžai pa asfaltētajiem serpentīnu ceļiem būs jāveic kopumā 14 ātrumposmi 347,51 kilometru garumā.

“Ja uz pirmo posmu devāmies uzreiz pēc sacensībām Latvijā, tad šoreiz mūsu grafiks bija nedaudz mierīgāks – Korsikā ieradāmies pēc īsa izbrauciena uz Slovēniju. Tur aizvadījām testus, kuru laikā gan pats adaptējos asfalta segumam, gan arī ieviesām korekcijas braukšanas stilā. Nav noslēpums, ka, salīdzinot ar grunts vai sniega segumu, pieredze uz asfalta man ir vismazākā. Tanī pat laikā, man vienmēr ir paticis braukt pa šādiem ceļiem, un Tour de Corse gaidu jau no brīža, kad apstiprinājās dalība FIA pasaules junioru rallija čempionātā,” komandas preses paziņojumā citēts Sesks.

“Viens no sarežģītākajiem Francijas posma izaicinājumiem būs ātrumposmu garums un nepieciešamība koncentrēties ļoti ilgu laika posmu. Šis aspekts prasīs daudz spēka un enerģijas, un spēlēs savu lomu arī rezultātu tabulās,” viņš turpināja. “Salīdzinoši, Latvijas rallija čempionāta viena posma standarta distance ir 95km, kas tālāk sadalīta vairākos ātrumposmos. Tikmēr “Tour de Corse” garākais ātrumposms “SS9/12 Castagniccia” šogad stiepsies 47,18km garumā. Ar nepacietību gaidu sestdienu, kad pirmo reizi karjerā būs iespēja izbraukt tik garu ātrumposmu.”

Savukārt ekipāžas stūrmanis Krišjānis Caune uzsvēra, ka aizvadītajā laikā viņš ar Sesku rūpīgi strādāja pie abu sadarbības uzlabošanas.

“Sīki pārrunājām Zviedrijas sacensības un sadalījām visu divās kolonnās, ko vajag turpināt, bet ko – mainīt. Tāpat bija gan stenogrammas treniņi, kuru laikā izrunājām tieši Francijas rallijam specifiskās nianses, gan arī braukšanas treniņš, kurā strādājām arī ar auto regulējumiem, lai “Tour de Corse” ierastos ar saviem pierakstiem un labā “sportiskajā” formā,” teica Caune. “Ne velti Korsiku dēvē par 10 000 pagriezienu ralliju, jo kalnainā Vidusjūras sala un tās serpentīni sniegs ne mazums pārbaudījumu. Pozitīvi, ka rallijs notiks visapkārt salai un mums izdosies apskatīt arī tur valdošo dabu. Tanī pat laikā, tas sagādās milzu izaicinājumu, jo visu laiku būsim nemitīgā kustībā un laika trūkumā. Īpaša nozīme būs mājās veiktajai plānošanai, lai viss noritētu iespējami raiti. Piemēram, uz trases pieraksta laiku vien, mums ir rezervētas trīs dažādas naktsmītnes, katra savā salas daļā, lai kaut nedaudz saīsinātu veicamās distances un ietaupītu laiku enerģijas atgūšanai.”

“LMT Autosporta Akadēmijas” rallija ekipāžas treneris Uldis Briedis: “Katra pasaules junioru rallija čempionāta posma iekļaušanai kalendārā ir savs iemesls, un katram no tiem ir sava specifika, izaicinājumi un nianses, kas būtiski ietekmē sacensību rezultātu, arī Korsikai. Nenoliedzami, asfalta rallijs un augstā saķere ar ceļu pieļauj daudz agresīvāku braukšanu un vēlāku bremzēšanu. Tanī pat laikā, kā jau minēju pirms sezonas starta, liela nozīme būs prasmei kontrolēt riepu veiktspēju visa rallija garumā. Uzturēt riepās optimālo darba temperatūru, nenodeldēt tās jau pirmajā ātrumposmā un saglabāt nepieciešamo saķeres apjomu – tas ekipāžai būs liels pārbaudījums. Tour de Corse nevar visu laiku braukt ar pilnu jaudu, bet ir jāatrod pareizais braukšanas stils, lai finišā uzrādītu ātrāko laiku.”